بهترین فعالیتهای ورزشی در سالمندان چه فعالیتهایی هستند؟

بهترین فعالیت های ورزشی در سالمندان چه فعالیت هایی هستند؟

پردیس فناوری کیش_طرح مشاوره متخصصین صنعت و مدیریت_گروه تربیت بدنی :

زمانی که شما به مراقبت از والدین خود فکر می کنید باید انجام فعالیت های ورزشی در سالمندان  را در الویت قرار دهید. فعال بودن سالمندان میتواند عملکرد حافظه و قدرت بدنی آنها را حفظ کند. توصیه شده است سالمندان به طور میانگین حداقل 2.5 ساعت در هفته فعالیت های ورزشی هوازی مانند پیاده روی، انجام دهند، اما بر اساس یافته های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها تنها 28-34% سالمندان بین سنین 65-74 سال دارای فعالیت بدنی هستند.

راحت ترین راه برای فعال نگه داشتن سالمندان داشتن برنامه مشخص و منظم، همراه با تمرین های جالب و متنوع است. باید یک مراقب سالمند یا مربی خصوصی سالمندان را در انجام فعالیت های ورزشی همراهی کند و بر چگونگی انجام تمرینات بدنی آنها نظارت داشته باشد. مراکز پرستاری- مراقبتی در منزل این شرایط را برای سالمند فراهم میکنند که برنامه ورزشی منظم برخوردار شوند. باید به این نکته توجه کرد که این امر نیاز به صرف زمان و تداوم در انجام تمرینات توصیه شده دارد، حتی اگر در ابتدا برای سالمند و مراقب این کار دشوار به نظر برسد.

اگر سالمندان سابقه افتادن و یا ترس از افتادن داشتند باید تمرینات بدنی را طبق نظر پزشک  را برای افزایش استقامت ، تعادل و انعطاف پذیری انجام دهند.

انجام فعالیت های ورزشی در سالمندان موجب تاخیر در روند سالمندی می شود و دستیابی به هدف استقلال سالمندان و بهبود کیفیت زندگی را میسر میکند.

فعالیت بدنی سالمندان

مزیتهای ورزش در دوران سالمندی :
  • تاخیر یا جلوگیری از بیماری هایی مانند دیابت، چاقی، بیماری های قلبی، پوکی استخوان، سکته، بیماریهای ریوی، فشار خون، افسردگی و سرطان
  • بهبود دردهای ناشی از استئوپروز و تنظیم قند خون، افزایش کیفیت خواب
  • کاهش خطر سقوط و افتادن در سالمندان است.

فعالیت های ورزشی که برای سالمندان توصیه مشود به 4 دسته اصلی تقسیم بندی می شوند.

تمرینهای استقامتی:

ورزش های استقامتی برای سلامت سیستم قلبی عروقی بسیار موثر است. این دسته از تمرینات نه تنها سلامت سیستم تنفسی و قلب و عروق را حفظ می کند بلکه وزن سالمند را نیز در سطح مناسبی ثابت نگه میدارد. ورزش های استقامتی توانایی انجام فعالیت های روزانه را افزایش میدهند و روند محدودیت حرکتی در سالمندان را به تعویق می اندازد.

فعالیت های ورزشی مانند پیاده روی، دویدن آرام، رقص و شنا از جمله ورزش هایی هستند که در این گروه قرار میگیرند.

ورزش در سالمندان

تمرینهای کششی:

برای سالم و قوی نگه داشتن ماهیچه ها انجام تمرینات کششی بسیار مفید است. قبل از انجام تمرینات کششی با پزشک سالمند خود مشورت کنید تا تمرینات خارج از توان سالمند را به آنها تحمیل نکنید. انجام تمرینات کششی باید با وزنه های سبک و به آرامی شروع شود. ورزش هایی مانند کار با دمبل و تی آر ایکس از جمله این فعالیت ها هستند.

ورزش در سالمندان

تمرین های انعطاف پذیری:

افزایش انعطاف پذیری بدن در سالمندان، خطر آسیب دیدگی را با افزایش میدان حرکتی مفاصل و کارامدی بیشتر ماهیچه هادر سالمندان کاهش می دهد.

تمرین های تعادلی:

مهمترین تمرینات برای سالمندان فعالیت های ورزشی تعادلی است. ورزش های تعادلی باعث کاهش میزان افتادن و سقوط در سالمندان می شود . ورزشهای تعادلی آسان ترین ورزشی است که میتوان در خانه تحت نظر مراقب یا مربی نیز آن را انجام داد. متداولترین تمرینات تعادلی، یوگا، تای چی و پیلاتس است.

 

برنامه فعالیتی سالمند باید مشخص کند که سالمند در چه زمانی، درچه مکانی و چگونه آن را انجام دهد. شدت انجام این فعالیت های ورزشی به وضعیت سالمند بستگی دارد که با توجه به توصیه پزشک و همراهی مراقبین انجام میشود. مرکز مراقبتی – پرستار سالمند و پرستار کودک سلامت اول با داشتن گروه مجرب فیزیوتراپ، پزشک، پرستاران و مراقبین متخصص خود در زمینه سالمندی، در کنار سالمندان عزیز برای رسیدن به هدف استقلال و افزایش کیفیت زندگی آنها قرا می گیرد.
جهت دریافت مشاوره بابت فیزیوتراپ برای سالمندان با ما در ارتباط باشید
راه های ارتباطی : 02166176196