ردپای ایجنت ‌های متخلف در فوتبال

ردپای ایجنت ‌های متخلف در فوتبال:

داغ ‌شدن فصل‌ نقل‌و‌انتقالات فوتبالی و اخبار آن باعث شده که این روزها حتی اگر فوتبالی هم نباشید، از طریق رسانه و شبکه‌های اجتماعی در جریان اعداد و ارقام و دستمزدهای باورنکردنی فوتبالیست‌ها قرار بگیرید. این موضوع صدای همه را درآورده، از مدیران باشگاه‌ها بگیرید تا فدراسیون فوتبال و مردم، همه هم می‌گویند که در فوتبال کشور ما که فاصله زیادی تا حرفه‌ای شدن دارد، بستن قرارداد با چنین ارقامی اشتباه است. سازمان لیگ هم هر سال مصوبه مربوط به سقف قرارداد بازیکنان شاغل در لیگ ‌برتر ایران را اعلام می‌کند که گفته می‌شود برای امسال، بین 7 تا 14 میلیارد تومان خواهد بود؛ 14 میلیارد تومان برای بازیکنان ملی‌ پوشی که در دو سال گذشته بیش از 10 بازی ملی انجام داده‌اند، 12 میلیارد تومان برای‌ بازیکنان ملی‌ پوشی که در دو سال گذشته کمتر از 10 بازی ملی انجام داده‌اند و 7 میلیارد تومان برای بازیکنان غیرملی. نکته جالب این ‌که به نظر برای آپشن قراردادها هم سقف تعیین شده و باشگاه‌ها نمی‌توانند بیش از 20 درصد به قرارداد بازیکنان خود به ‌عنوان آپشن اضافه کنند. این ماجرا و نقش ایجنت‌ ها در بالا بردن قیمت بازیکن‌ها، بهانه‌ای شد تا به سراغ «محمد میر»، گزارشگر آیتم‌ساز و مجری برنامه‌های ورزشی رادیو و تلویزیون در حوزه ورزش رسانه برویم که از سال 87 مشغول به این کار شده است. او به عنوان مجری برنامه‌های فصل داغ فوتبال، فوتبال آسیایی و هم اکنون برنامه شب‌های فوتبالی از سال 97 در شبکه ورزش حضور دارد. در پرونده امروز زندگی‌ سلام، این گفت‌و‌گو را از دست ندهید. شایان ذکر است از سال 2015، فیفا از ایجنت به عنوان واسطه ورزشی نام برده و آن‌ها را به عنوان واسطه جا‌به‌جایی بازیکن به رسمیت شناخته و به آنان مجوز فعالیت داده است.
تمام تیم ‌های لیگ ‌برتری، بازیکن‌های‌‌شان را از ایجنت ‌ها می‌خرند
به عنوان سوال اول از او می‌پرسم که رابطه ایجنت‌ ها و باشگاه‌های فوتبال در کشور ما چقدر جدی است که می‌گوید: «بدون شک تمام تیم‌های لیگ‌ برتری، بازیکنان‌شان را از ایجنت ‌ها خریداری می‌کنند. معمولا ایجنت ‌های تیم‌ها، کمتر پیش آمده که دنبال ایجاد چالش در تیم باشند و برعکس همیشه تلاش می‌کنند تا بتوانند کارنامه خوبی از خودشان به‌ جا بگذارند. به هر حال وقتی یک بازیکن با یک تیم قرارداد می‌بندد، باید به آن پایبند باشد. فقط زمانی که پولی پرداخت نشود، قرارداد به موقع تسویه نشود و … مشکل ایجاد می‌شود که در آن ‌جا، ایجنت ‌ها هم وارد ماجرا می‌شوند».

ایجنت‌ ها باید از فدراسیون مجوز بگیرند:

از این گزارشگر ورزشی درباره مجوزهای لازم برای ایجنت ‌شدن می‌پرسم که می‌گوید: «ایجنت ‌ها باید یک سری دوره‌ها را بگذرانند یعنی از طرف فدراسیون فوتبال باید در یک کلاس‌هایی شرکت کنند، چند آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارند و … تا مجوز رسمی بابت این کار کسب کنند. البته ممکن است سالانه تعداد زیادی از افراد بتوانند چنین مجوزی را بگیرند اما تعداد ایجنت‌ هایی که در این حوزه فعال هستند، زیاد نیست.»

ایجنت ‌ها می‌توانند در یک تیم شورش راه بیندازند!
وی درباره نقش ایجنت ‌ها و تاثیرشان روی کیفیت بازی تیم‌ها هم می‌گوید: «این چیزی که می‌گویم، خیلی به نوبه خودش جالب و شگفت انگیز است که ما چند تا ایجنت داریم که یک تیم را، کلا در دست‌شان دارند یعنی مثلا در استقلال یک ایجنت 8 تا بازیکن و در پرسپولیس یک ایجنت ممکن است 10 تا بازیکن داشته باشد. حتی در گذشته، ما این بحران را در فوتبال داشتیم که یک ایجنت می‌آمد با کادر فنی یا مدیریت باشگاه به مشکل می‌خورد و علنا می‌توانست یک شورش در تیم راه بیندازد. با مدیریت هفت یا هشت بازیکن موثر و ستاره تیم، می‌توانست در کیفیت بازی یک تیم در کوتاه و حتی بلند مدت تاثیرگذار باشد».

چرا هیچ ‌وقت با ایجنت‌های متخلف برخورد نمی‌شود؟

به او می‌گویم در این سال‌ها، هیچ ‌وقت با یک ایجنت متخلف برخورد نشده … درست است؟ او می‌گوید: «هیچ ‌وقت. چندین واحد نظارتی مانند کمیته اخلاق، تعیین وضعیت، انضباطی و … وظیفه‌شان رصد همین ماجراهاست. اما معمولا فدراسیون فوتبال و به ‌طور کلی فوتبال ما درگیر مسائل حاشیه‌ای زیادی است که گاهی این ماجراها هم رها می‌شود و سال‌هاست که به همین شکل است. من 15 یا 16 سال است که در فوتبال هستم، بیشتر ایجنت ‌ها را می‌شناسم چون به واسطه حضور در تلویزیون باید یک سری بازیکن را به  برنامه دعوت می‌کردم و باید با مدیر برنامه‌ های شان هماهنگ می شد. قبول دارم این محور مافیایی می‌تواند در بین‌شان وجود داشته باشد، همان ‌طور که در جاهای دیگر هم ممکن است وجود داشته باشد و باید با هم هماهنگ باشند تا بازار را تحت کنترل خودشان در بیاورند».
تعیین سقف قرارداد فقط یک شوی رسانه‌ای است
«به هیچ عنوان، رعایت سقف 8 تا 12 میلیاردی قابلیت اجرایی ندارد»، «میر» ادامه می‌دهد: «من خودم بارها با مسئولان سازمان لیگ، نقل و انتقالات و مقامات ورزشی در رادیو و تلویزیون مصاحبه کردم، همین امروز با معاون باشگاه پرسپولیس روی آنتن رادیو تهران مصاحبه کردم و ماجرا را رد کرد. این‌ها 10 سال است سقف قرارداد را می‌گذارند و هم خودشان و هم بازیکنان و هم مدیران باشگاه‌ها می دانند که این فقط یک شوی رسانه‌ای است و اصلا امکان ‌پذیر نیست.»

انتشار رقم قراردادها تاثیر منفی روی روان مردم می‌گذارد اما …
از این مجری ورزشی، نظرش را درباره انتشار رقم دقیق دستمزد و قرارداد بازیکنان در رسانه‌ها می‌پرسم که می‌گوید: «از لحاظ روانی و تاثیرات این ماجرا روی جامعه باید بپذیریم که مردم کشور ما هم اکنون، مشکلات اقتصادی جدی دارند و زمانی که این رقم قراردادها منتشر می‌شود، تاثیر منفی روی روان مردم می‌گذارد. مثلا خیلی‌ها به واسطه این که مردم من را می‌شناسند و به من لطف دارند، در کوچه و خیابان، ناراحتی‌شان را از رقم‌های 20 یا 30 میلیاردی قرارداد فوتبالیست ‌ها ابراز می‌کنند اما یک نکته در این بین وجود دارد که چون مردم ما فوتبال را دوست دارند، از یک جایی به بعد این را فراموش می‌کنند و می‌چسبند به خود فوتبال و بازی تیم‌شان که دوستش دارند. البته با انتشار رقم قراردادها، انتظارات از او بالا می‌رود که ممکن است روی کیفیت فنی‌اش تاثیر منفی بگذارد. در نهایت یک حالت سینوس‌وار است، یعنی هم مردم ناراحت می‌شوند و هم شرایط فوتبال ما این جور نیست که چنین عددهایی در آن رد و بدل شود و مردم هم راضی نیستند. »

 

کلام آخر:

پردیس فناوری کیش دوره های خود را تحت استانداردهای بین المللی کشور برگزار کرده و تمامی استاندارد ها و سرفصل های تعیین شده از طرف این سازمان را اجرا میکند . فراگیران پس از اتمام دوره می توانند در آزمون دوره شرکت کرده و در صورت قبولی مدرک مربوطه را دریافت کنند . این مدرک با قابلیت ترجمه رسمی (مهر وزارت امورخارجه و قوه قضاییه) امکان استفاده در بخش های دولتی و خصوصی در ایران و خارج از کشور را دارا می باشد .

 

 

ارتباط‌‌با‌ما :
تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰
نشانی : خیابان جمالزاده‌شمالی بعد از بلوار‌کشاورز پلاک ۴۱۴ طبقه ۳ واحد ۵
شبکه‌های‌اجتماعی‌پردیس‌فناوری‌کیش :
سامانه‌آموزش‌مجازی‌رهیاران : www.rahyaranlms.ir 
کانال‌تلگرام kishtech@
 اینستاگرام    rahyaranlms            kishtech.ir
آپارات     kishtech